Tuky – zásobují energií, rozpouští vitamíny a usnadňují hubnutí

Live4Life Blog by Martin • 5. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Stejně jako sacharidy a bílkoviny, i tuky patří k základním složkám naší výživy a jsou pro lidský organizmus velmi důležité. Přitom díky špatné informovanosti a šíření nesmyslného strachu z konzumace tuků, je řada z nás schopná tuky z jídelníčku úplně vyřadit. Z několika důvodů je to nejhorší rozhodnutí, které pro své tělo děláme.

Tuky byly donedávna považovány za iniciátory kardiovaskulárních nemocí i obezity. Každá redukční dieta automaticky nařizovala radikální snížení tuků v potravě, především tuků živočišných. V současné době se pohled na ně mění, protože se vyvrátilo mnoho mýtů souvisejících s tuky rostlinnými i živočišnými.

Proč jíst tuky, i když se snažíte zhubnout

Bude vám to nejspíš připadat jako hrozné rouhání, ale je pravda, že jestli chcete opravdu zhubnout, musíte jíst i tuky. Běžná denní spotřeba by se měla pohybovat nejméně na 20 % denního příjmu energie, obecně se uvádí 25 – 30 %. Pokud jde o faktické množství, optimální dávka je 70 – 100 g, jestliže nedržíte redukční dietu. I tak by ale denní spotřeba tuků neměla klesnout pod 45 gramů denně, ty jsou totiž nutné pro zachování některých funkcí v těle.

Důvod, proč je nevhodné vynechat konzumaci tuků při hubnutí, je celkem logický – jestliže nebudete tělu pravidelně dodávat čerstvé tuky, nebude se chtít zbavit svých vlastních tukových rezerv, protože se bude bát, že už žádné nepřijme. Jenže ono tuky potřebuje na rozpuštění vitamínů A, D, E a K, na tělesnou termoregulaci, při tvorbě hormonů, kvůli imunitě a samozřejmě také proto, abychom měli kvalitní pleť a vlasy.

Máslo nebo margarín

Hodně mýtů se točí také kolem toho, jaké tuky jíst. Že existují tuky rostlinné a živočišné, tak nějak víme všichni, ale které z nich jíst, v tom už vládne velký zmatek. Vinu na této skutečnosti mají i odborníci na výživu, protože někteří se stále drží zastaralých dogmat, zatímco výzkum se za posledních padesát let dost posunul a některé “pravdy” o tucích vyvrací.

Jedním z mýtů je tvrzení, že živočišné tuky jsou pro naše zdraví nebezpečné a je mnohem lepší konzumovat tuky rostlinné. Není to tak jednoznačné, jsou totiž situace, kdy nám rostlinný tuk škodí, naopak je prokázaný pozitivní účinek živočišných tuků, například másla, na lidský organizmus.

Nedávno se dokonce na titulní straně amerických Times objevil nápis: “Vědci se spletli, jezte máslo je zdravé”. Mastné kyseliny se střední délkou uhlíkatého řetězce (MCT – jsou obsaženy například v másle nebo kokosovém oleji) mají díky kratší délce řetězce řadu skvělých vlastností – zlepšují metabolismus, neukládají se do tukových zásob a dokonce mají méně kalorií, než obsahují jiné tuky. Množství těchto nasycených tuků by se mělo pohybovat do 10 % celkové denní spotřeby energie, větší množství může ovlivnit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Na druhou stranu při ztužování rostlinných olejů na roztíratelné margaríny vznikají trans nenasycené mastné kyseliny, které jsou mnohem nebezpečnější, než kdy byly tuky živočišné. Děsivé je, že výrobci výskyt těchto transizomerů ve výrobcích sice uvádí, o jejich škodlivosti na lidský organismus se ale dlouhodobě mlčí.

Zdravé tuky? Záleží na tom, nač je používáte

Je všeobecně přijatým faktem, že nejzdravější pro lidský organizmus je rostlinný olej lisovaný zastudena, například olivový. Když ale takový olej zahřejete, jeho výživová hodnota rychle se přepaluje, takže se stává nebezpečným. Panenské oleje se hodí pouze pro studenou kuchyni, hlavně do zeleninových salátů.

Na přípravu teplých pokrmů se hodí rostlinné oleje získávané zahříváním a takové, které se při vyšších teplotách nemění. Takový je například řepkový olej, ale ani ten není úplně vhodný pro smažení nebo fritování. V teplé kuchyni má také významné místo máslo, v poslední době se vrací máslo přepuštěné neboli ghí.

Smažení je sice nejhorší možná varianta přípravy jídla, jestliže si ale chcete jednou za čas dát tradiční řízek, pamatujte, že teplota tuku musí být nejméně 220° C, aby se nevsakoval do pokrmu. Rostlinné oleje se ale při teplotě vyšší než 190° C začínají přepalovat. V případě, že chcete řízek usmažit co možná nejzdravěji, je kupodivu nejlepším řešením sádlo, které se ani při vysokých teplotách nepálí a do jídla se nevsakuje.

Martin
5. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor