Snídaně jako energetický start každého dne

Live4Life Blog by Martin • 7. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

V noci má lidský organismus nejvíc práce s regenerací, detoxikací a taky s tvorbou životně důležitých látek, například hormonů. Proto potřebuje ráno po probuzení přísun energie, aby mohlo kvalitně fungovat. K tomu potřebuje vydatnou a vyváženou snídani, bez ní bychom byli po celý den nesoustředění, unavení a mohlo by dojít i na mdloby.

Protože snídaní doplňujeme energii často na celé dopoledne, má tvořit asi čtvrtinu denního energetického příjmu. Kdybychom ráno energii nedoplnili, tělo si ji vezme samo a bohužel z toho nejméně vhodného místa – z aminokyselin obsažených ve svalech. Tělo se tak zase velmi rychle unaví, navíc dochází k úbytku svalové hmoty, což by v dlouhodobém horizontu mělo fatální následky. Je přece známá věc, že svaly pomáhají spalovat tuky, takže když budou  atrofovat, na jejich místo se rychle usadí tuk. O to urputněji, čím větší bude mít organizmus obavu, že mu nebude dodáváno dost energie pro životní funkce.

Optimální skladba snídaně

Když se píše o tom, že snídaně by měla být vyvážená, rozumí se tím, že je potřeba, aby obsahovala všechny tři základní složky stravy: bílkoviny, tuky i pomalé sacharidy. Především sacharidy jsou ráno velmi důležité, protože jejich metabolizmus je rychlejší, takže dodají energii dříve, než proteiny. Naopak v druhé polovině dne by se příjem sacharidů měl snížit, zvlášť ve dnech , kdy vás nečeká trénink ani zvýšená tělesná aktivita.

Na rychlé nastartování je vhodné ovoce a ořechy, celozrnné obiloviny uvolňují energii pomaleji a v průběhu celého dopoledne. Pomalejší nástup má i energie z bílkovin, díky nim ale nemáme brzy hlad. Nevyhýbáme se ani tukům, protože i ty nám dodají energii okamžitě, především jsou ale nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů. V tuku rozpustné jsou vitamíny A, D, E a K.

Vhodné kombinace pro vyváženou snídani

Nasypat cereálie do misky a přelít trochou mléka není tak úplně nutričně vyvážená potrava. Ani samotný proteinový koktejl není správně, ráno je nutný přísun sacharidů, které jsou palivem pro mozek. Základem zdravé a energeticky vydatné snídaně mohou být celozrnné výrobky, ovesné vločky, doma namíchané müsli s ořechy a ovocem, doplněné o jogurty, čerstvé sýry, rostlinné alternativy mléka (sójové, mandlové, rýžové atd.), vejce, čerstvé ovoce a zelenina. Tuky dodáváme v podobě ořechů a v mléčných výrobcích s obsahem nejméně 3, 5 % tuku, rozhodně se jim po ránu nevyhýbejte. Vhodné je i máslo, arašídové máslo, může být dokonce i slanina, odborníci se totiž shodují na tom, že jejich vyšší příjem po ránu naprogramuje metabolismus tuků a ty se celý den spalují mnohem lépe, než když je snídaně na tuky chudá.

Když nestíháte snídat

Většina populace má ráno na bohatou snídani snězenou v klidu popravdě hodně málo času, což často vede k tomu, že prostě nesnídají vůbec Přesto je nutné dodržet zásadní pravidlo, nevycházet ráno z domu s prázdným žaludkem. Jestli tedy opravdu nestíháte kvalitní snídani, nasypejte do mixéru kousky ovoce, celozrnné vločky, ořechy, doplňte trochou jogurtu nebo třeba mandlový mlékem a připravte si výživné smoothie, díky němuž dostanete do těla rychle všechno, co potřebujete. Taková snídaně je zároveň plná vlákniny, vitamínů i stopových prvků, pro své tělo nemůžete udělat nic lepšího. Rozhodně je smoothie vhodnějším řešením, než jíst v rychlosti něco, co vám narychlo přijde pod ruku, ve spěchu hltat a zatěžovat si hned od rána trávení.

Nesnídat vůbec je špatná varianta, hlavně pokud chcete zhubnout. Je dobré vyhýbat se kolísání hladiny cukru v krvi a tedy jíst pravidelně, často, po malých porcích a první ranní jídlo nevynechávat.

Martin
7. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor