LIVE4LIFE    /    magazin    /    Jak na vysekané břicho v 5 krocích

Jak na vysekané břicho v 5 krocích

Magazín by Martin • 9. Duben, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
Břicho s “pekáčem buchet” je snem asi každého chlapa, už jen proto, že ženám to připadá hodně sexy. A zaručeně to bude nejčastější důvod, proč přijdeme do fitcentra a začneme s tréninky. Vypracované břicho ale není jen o lokálním posilování, to nikdy nebude mír efekt, natož rychlý. K vysekanému břichu vede pět kroků, které spolu souvisí a bez nichž zůstanou pevné břišáky jen věčným snem.

Zvykni si na nový jídelníček

Největší práce na břiše se sice odehraje na tréninku, bez změny skladby potravy může být ale každá námaha marná. Nevhodně postavený jídelníček může všechny pokusy bojkotovat. Naopak optimální skladba živin zajistí energii, stavební látky a ochranu před úbytkem svalové hmoty a všechny vitamíny a minerály důležité pro procesy v organismu a posílení imunity. Energie je při odbourávání tuků a rýsování svalů zásadním ukazatelem, který ovlivňuje náš úspěch. Jestliže jí budeme ve stravě přijímat nadbytek, nebude možné se efektivně zbavovat vlastních tukových zásob. Z toho logicky vyplývá, že pokud chcete vysekané břicho, musíte si zvyknout přijímat méně energie než doteď. Pro jistotu si zopakujme, že energii přijímáme ze tří základních živin: sacharidů, bílkovin a tuků. Pokud jde o sacharidy, ty by měly tvořit asi 40 – 50 % celkového příjmu, s důrazem na to, že volíme sacharidy komplexní. Bílkoviny by měly pokrýt 20 – 30 % energie a tuky 15 – 25 %. V těchto mantinelech si můžete se skladbou pohrát tak, aby vám co nejlépe vyhovovala, například zvýšit příjem bílkovin, které pomáhají budovat svaly.

Komplexní trénink

I když je vaší prioritou pevné břicho, není možné ani posilovat ani hubnout jen na jedné části těla. Správně postavený trénink zapojuje při cvičení nejen břišní svaly, ale stejnou měrou i svaly okolní. Nemá smysl soustředit se jen na přímý sval břišní, který právě může za ty vyrýsované cihličky, když na zpevnění břicha se podílí i šikmé svaly, přední pilovitý i široký zádový sval. V těle souvisí všechno se vším a i proto musí být trénink komplexní. O sestavení tréninku na břicho si napíšeme někdy příště, zásadní je si ovšem pamatovat, že bez procvičení a zpevnění celého těla, se těžko podaří vyrýsovat břišní svaly.

Kardio na břicho?

Častá otázka začátečníků, ale fakt je, že nestačí jen dokola posilovat břišáky, když pod vrstvou tuku nikdy nebudou vidět. Proto je důležité změnit jídelníček a proto je stejně důležité přidat i kardio trénink. Při aerobním cvičení využívá organismus energii z tuků už přímo během cvičení, pokud cvičíte aspoň 30 minut. Jestli chcete dosáhnout maximálního efektu, měli byste silový trénink a kardio střídat 1 : 1. Takže i běh, jízda na kole, aerobik, tenis, fotbal nebo plavání nakonec pomůžou k “pekáči buchet” stejně, jako hodiny posilování.

Spánek je základ pro regeneraci

Nemluví se moc často o tom, že maximální výkon na tréninku souvisí s kvalitou regenerace a se spánkem. Právě během spánku tělo prochází fyzickou i psychickou regenerací, dochází k syntéze bílkovin, budují se svaly, odplavují toxiny ze všech orgánů, dochází k obnově buněk. Během noci tělo tvoří hormony, s nimiž souvisí správný metabolismus a vyrovnává hladinu glutaminu, jehož jste velké množství spotřebovali tréninkem. Když nevěnujete kvalitnímu spánku dostatek času, budete se cítit neodpočatí, unavení, tělo nebude dostatečně zregenerované. S nedostatkem spánku souvisí i větší hlad a přibývání na váze, tělo se snaží udržet si zdroj energie – tuk.

Stres ovlivňuje snažení

Stres může být cokoli pro organismus neobvyklého, klidně i intenzivní trénink, tentokrát je ovšem je myšlen ten negativní, jako jsou různé problémy, vztek, zklamání. Že i pro cvičení je mnohem lepší, když jste v psychické pohodě, je jasné. Na druhou stranu krátkodobý stres můžete využít ve svůj prospěch. Vše  souvisí se zvýšením hladiny kortizolu v organismu, hormonu, který začne regulovat metabolismus vždy, když vyhodnotí, že je tělo v “nebezpečí” a připravovat všechny přímé zdroje energie. Tento proces byl v naší prehistorii zásadní pro záchranu – při nebezpečí bylo nutné se bránit nebo utéct. Jestliže při stresu kortizol zaktivuje všechna energetická centra a nedojde na akci, energie se ukládá v tucích. Když ale vyběhnete ven nebo si stoupnete před boxovací pytel, nahromaděnou energii spálíte  a ještě si vyčistíte hlavu.

Martin
9. Duben, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor