LIVE4LIFE    /    magazin    /    Steroidy, trend dnešní doby?

Steroidy, trend dnešní doby?

Magazín by Martin • 26. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
O anabolických steroidech se toho v minulosti už napsalo dost, přesto se kolem nich tvoří spousta mýtů a polopravd. Tenhle článek si dává za cíl podívat se na ně v rámci možností nezaujatě a objektivně. Anabolické steroidy jsou ve skutečnosti skupinou tělu vlastních hormonů, jejich nejdůležitějším úkolem je podpora tvorby bílkovin, díky nimž následně roste svalová  hmota a zrychluje se regenerace. Mnohé z nich se už úspěšně podařilo uměle syntetizovat a užívají se k léčebným účelům v různých medicínských oborech. Oblibu si steroidy získali také mezi sportovci, a to pro jejich účinek na nárůst svalové hmoty a zkrácení doby regenerace po sportovní zátěži. Jejich užívání bez zřejmých důvodů a hlavně bez odborného dohledu ovšem může vést k fatálním zdravotním problémům.

Používání anabolik ve sportu

Zneužívání anabolických steroidů ve vrcholovém sportu je celosvětovým tématem číslo jedna ve sportu vůbec. Je opravdu nutné dosahovat tak vysokých výsledků? I za cenu vlastního zdraví? Od toho se pak odvíjí otázka mnohem palčivější, a tou je používání steroidů laickou veřejností a především neinformovanou mládeží ve fitcentrech a posilovnách napříč zeměkoulí. A tak zatímco v případě vrcholových sportovců jde o informovaný souhlas dospělého a za sebe zodpovědného dospělého jedince, u mladých kluků jde o touhu po uznání, obdivu, atraktivitě a můžeme polemizovat o tom, jestli vůbec mají představu, co jim na druhou stranu můžou anabolické steroidy napáchat za paseku v těle. Nechci sahat nikomu do svědomí, ale stojí za zamyšlení, jestli je opravdu nutné hazardovat se svým zdravím a dávat dost sporný příklad všem těm klukům, co se sportu věnují jen rekreačně. Protože ve vrcholovém sportu má užívání podpůrných látek svá pravidla, která se přísně kontrolují, v posilovnách a malých fitcentrech tato legislativa chybí, takže může docházet k různým nekontrolovatelným excesům.

Trocha historie nikoho nezabije…

V roce 1935 se vědcům podařilo oddělit pohlavní hormon testosteron z mužských pohlavních orgánů a následně vyrobit první syntetický testosteron. O pár let později bylo zjištěno a také zveřejněno, že anabolické steroidy jsou spojeny s nárůstem svalové hmoty, a tím samozřejmě i síly. První zprávy o užívání anabolik ve sportu jsou z olympijských her v roce 1952, první dopingový skandál pak následně na dalších LOH v r. 1956 (J. Ziegler byl na olympijských hrách v Moskvě byl osobně svědkem užívání těchto látek sovětským sportovcům. Po návratu do USA začal svůj výzkum, později s jeho spoluprací, vyrobila farmaceutická společnost CIBA první orální anabolický steroid methandrostenalon, v dnešní době znám pod názvem Dianabol). Anabolické steroidy se vydaly na své tažení sportovním světem.

… anabolika ale zabíjet mohou

Asi není možné dost zdůraznit, jak hodně můžou steroidy v rukách neinformovaných lidí ublížit. Přes nepopiratelně pozitivní vliv na nárůst svalové tkáně je užívání anabolických steroidů objektivně spíš s negativním dopadem na zdraví i psychiku člověka a za takové komplikace to zázračné zvětšení svalů rozhodně nestojí. Je nepopiratelně právem každého jednotlivce rozhodovat se podle svého přesvědčení a za svůj život a zdraví je také zodpovědný každý sám, ze širšího úhlu pohledu je ovšem těžko akceptovatelné přenášení těchto zkušeností a postupů na mladistvé, kteří snadno podlehnou i špatným vzorům. Vždyť i při léčbě nemocí se lékaři rozhodují mezi prospěchem a poruchami, které mohou anabolika v těle pacienta navodit. Navíc jsou vysoce návykové, takže se jen těžko přestává. Řada těch, kdo s anaboliky v padesátých letech začali, o 30 let později léčili selhání jater, ledvin, mozkové příhody, či infarkty. Vedlejší účinky anabolik se totiž nemusí projevit ihned, navíc některých si na začátku těžko všimnete (vysoký tlak, špatné jaterní testy, u mužů zbytnění prostaty). Jiné jsou naopak rychle rozpoznatelné, například zvýšená agresivita. Že to může skončit i smrtí, dokazuje poslední případ, kdy známý americký kulturista Rich Piana (†46, srpen 2017), známý milovník anabolických steroidů zemřel na selhání organismu.

Martin
26. Březen, 2018

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor