LIVE4LIFE    /    magazin    /    Nezapomínejte cvičit hlavou, psychika je základ

Nezapomínejte cvičit hlavou, psychika je základ

Asi každý začátečník se soustředí primárně na výkon, a to obvykle výkon za každou cenu. Má v hlavě cíl, jehož chce dosáhnout, hromadu energie a silnou motivaci. Říká se, že když to bolí, tak to sílí, takže trénuje nadoraz a nějakou tu bolest přehlíží. No, je v tom kus pravdy: náročný intenzivní trénink vyvolává ve svalech reakci, která způsobuje uvolnění růstového hormonu. Ten má vliv na zvětšení svalových buněk, zvýšení jejich počtu a zesilování pojivových tkání a kostí, čímž snižuje riziko zranění. Růstový hormon zároveň pozitivně působí na imunitní systém. A svaly rostou.

Když se začne snižovat výkonnost

Jste k sobě tvrdí, mezi tréninky si sotva stihnete trochu vydechnout, to vše proto, že chcete co nejdříve dosáhnout úspěchu. Jenže ať se snažíte sebevíc, vaše výkony se snižují. Najednou ztrácíte formu a jste permanentně unavení. A dostavují se další problémy. Díky extrémní tréninkové zátěži a nedostatečné regeneraci máte symptomy přetrénování. Trpíte změnami nálad, přepadne vás apatie, nespavost, nechutenství, tepová frekvence je i v klidu vysoká, Můžete ztratit svalovou hmotu, za to únava vás bude provázet všude. Přetrénování se podobá pocitu vyhoření. Jeho příznaky jsou náladovost, podrážděnost, úzkostnost, deprese, nesoustředěnost, pokles výkonu. Často se přidá i nespavost, která prohlubuje už tak velkou únavu. Najednou máte těžké nohy, bolesti v různých částech těla, svalech, kloubech, přidávají se častá zranění.

Hrozí vám přetrénování? Zvolněte!

Jestli jste se pustili zarputile do tréninku, abyste co nejrychleji dosáhli výsledků, o nichž sníte, a přitom si nedopřejete dostatečnou regeneraci, jste v rizikové skupině. Jestli se hodiny moříte a pachtíte za lepšími výkony, místo toho, abyste si pohyb prostě užívali, máte stav přetrénování na dosah. Jestli se vám bez příčiny snižuje výkon, začínají vás trápit bolesti hlavy, oslabuje imunita, je nejvyšší čas přehodnotit tréninkový plán. Protože i kdybyste si dávky třeba zdvojnásobili, lepších výsledků nedosáhnete. Zarputilost, tvrdohlavost, perfekcionismus, to jsou vlastnosti, které vás k úspěchu nedovedou. Naopak je nutné zvolnit, snížit tréninkové dávky a víc přemýšlet. Pravděpodobně vám totiž najednou dojde, že sport, který jste ještě donedávna měli rádi, vás nějak netěší, cítíte se vyčerpaní fyzicky, psychicky a vlastně i emocionálně.

Všechno je v hlavě

Každý vrcholový sportovec došel k poznání, že špičkové výsledky nesouvisí jen s hodinami tvrdého tréninku, ale i s tréninkem mentálním. Nízká sebedůvěra a naopak značná sebekritika, kompenzovaná extrémní zátěží ve snaze o perfektní výsledky, jsou tou nejhorší cestou, kterou se může sportovec vydat. Jestli se cvičením začínáte, přidávejte si zátěž postupně, nesnažte se být hned dokonalí. Cvičte  2 – 3 krát týdně, dopřejte si dost času na regeneraci. Naslouchejte svému tělu, prociťte každý pohyb, stále si uvědomujte radost, kterou vám cvičení přináší. Nebo by mělo. Ze svého života se snažte odbourat stresové situace, které vás zbytečně zbavují soustředění a demotivují. Naučte se mít rádi sami sebe, mějte se sebou trpělivost, když se hned nedaří všechno tak dokonale, jak byste si přáli. Víc, než bezhlavé opakování sérií je lepší vnímat práci svalů a pohyb od začátku do konce procítit. Silové tréninky proložte aerobními sporty, rozmanitost pomáhá udržet zájem a tím i motivaci. Hlavně buďte sami k sobě zodpovědní a neohrožujte své zdraví. Dopřejte si odpočinek, kvalitní potravu, zajděte si na masáž nebo odplavit stres do sauny. Pusťte si do života aktivity, které ve vás znovu probudí radost z pohybu, zlepší vitalitu a hlavně psychiku. K ostrým tréninkům se vracejte postupně a s rozumem.
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor