LIVE4LIFE    /    magazin    /    Komplexní kloubní výživa – co obsahuje a jak pomáhá

Komplexní kloubní výživa – co obsahuje a jak pomáhá

Doplňků stravy, které se zaměřují na klouby je na trhu celá řada a jako u všeho i v této oblasti je celá řada kvalitních přípravků a na druhou stranu těch, za něž budete utrácet v podstatě zbytečně. Jak se v nich orientovat, co by měly obsahovat a jaké mají jednotlivé látky účinky na váš organizmus? U potravinových doplňků, na rozdíl od léků, je uvedení na trh nutné jen ohlášení  Ministerstvu zemědělství ČR. Nemusí se prokazovat jejich účinnost, jedinou vlastnost, kterou musí splňovat, je povinnost neublížit lidskému zdraví. Některé doplňky stravy tak mohou být v podstatě předražené placebo, jiné naopak mohou obsahovat stejné účinné látky jako léky. O čem už prokazatelně víme, že pozitivně působí na klouby, šlachy a vazivo?

Kolagen

Základní stavební hmotou pojivových tkání je ve vodě nerozpustná bílkovina skleroprotein neboli kolagen, ještě běžněji želatina, tak jak ji známe z tlačenky, sulcu nebo ovocných dezertů. V lidském těle tvoří asi čtvrtinu proteinů, ve  formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. Kolagen ovlivňuje funkci srdce, cév, kůže i svalů, pro sportovce je důležitá jeho příznivé účinky na vazivo a kosti. Jeho nedostatek se projevuje na kvalitě kloubní chrupavky, která ztrácí pevnost a pružnost a může dojít až k její destrukci. Přestože je kolagen přirozenou součástí masa, doplňovat by ho měli nejen sportovci vegetariáni či vegani, ale vlastně všichni, množství v potravě konzumovaného kolagenu totiž není tolik, kolik je na účinnou regeneraci kloubů potřeba. Na trhu se naštěstí nabízí dostatečné množství prostředků s kolagenem pro regeneraci chrupavek kloubů a pro ochranu pohybového aparátu. V kloubních chrupavkách se nachází tzv. kolagen II. typu, takže nejúčinnější jsou přípravky, které obsahují právě ten.

Chondroitin sulfát

Chondroitin je polysacharid se silným záporným nábojem, který zadržuje vodu a v důsledku toho zůstávají chrupavky pružné. Je součástí všech pojivových tkání v těle. Pomáhá regenerovat poškozenou pojivovou tkáň, používá se proti bolesti a zánětu kloubů. Jeho účinek nastupuje pomaleji, ale působí dlouhodobě, a to i v případě, že přípravek na čas vysadíte. Obvykle se doporučuje užívat ve  2 -3 měsíčních intervalech a nepřekračovat denní dávku  500 – 3000 mg/den.

Glukosamin sulfát

Tělu vlastní sloučenina vycházející z glukózy ovlivňuje v  těle především metabolické děje probíhající v chrupavce. Váže na sebe vodu a dodává tak tkáním na pružnosti a pohyblivosti kloubu. Je obsažený v léčivých přípravcích a potravinových doplňcích zaměřených na artrózu kloubů, protože pomáhá při bolestech a zánětech. Pozitivně působí při potížích v oblastech krční, hrudní a bederní páteře a při hojení po výronech. Preventivně se užívá pro posílení kloubů a proti jejich možnému dalšímu poškození a opotřebení.

Mythylsulfonylmethan (MSM)

Methylsulfonylmethan (správněji dimethylsulfon), je organická sloučenina síry – v čistém stavu je to bílý krystalický prášek bez zápachu, který je vlastní jiným sloučeninám síry. MSM se doporučuje pro své protizánětlivé působení jako doplněk celkové péče o pohybový aparát a proti bolesti svalů. Podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky. Uvádí se také, že MSM působí jako antioxidant a brání tomu, aby volné peroxidové radikály poškozovaly chrupavkové, ale i kostní buňky a tkáně. V organismu se dobře vstřebává do všech tkání a je velmi pomalu  vylučován (jeho biologický pooločas je 100 hodin). Někdy se můžete setkat s označením Lignisul MSM. Jedná se o ochrannou značku látky, kde Lignisul je odvozeno od ligninu, látky obsažené v lýku borovic, odkud se Lignisul MSM získává. Tyto čtyři složky bývají obvyklými účinnými látkami směsí kloubní výživy, které mohou být dál doplněné podpůrnými přísadami. Například měď aktivuje enzymy prospívající regeneraci chrupavky nebo kyselina hyaluronová, ta tlumí bolest a mírní otoky.
Zatím žádný komentář

Přidej svůj názor